הבנייה מעולם לא הייתה קלה יותר | North Building
< חזור אחורה Blog

הבנייה מעולם לא הייתה קלה יותר

03/09/2019

בניגוד למיתוסים הרווחים, בנייה קלה היא חסכונית יותר, מבודדת יותר, עמידה יותר מפני רעידות אדמה וכן – ניתן לקבל עליה משכנתה בדיוק כמו על בנייה רגילה. כל מה שחשוב שתדעו על בנייה קלה!

תחום הבנייה הקלה הפך בשנים האחרונות לשם נרדף לבנייה מהירה יותר, בטוחה יותר וזולה יותר באופן משמעותי מבנייה קונבנציונאלית. אולם, גם היום עדיין ישנם לא מעט מיתוסים שגויים שמונעים מיזמים ולקוחות פרטיים רבים לבחור בבנייה הקלה…

 

מהי בנייה קלה?

הטעות הרווחת הנפוצה ביותר היא זו הגורסת שבנייה קלה היא “לא באמת בנייה”. מדובר בהנחה מוטעית מיסודה, שכן מדובר בבנייה לכל דבר ועניין – גם בנוגע לקבלת משכנתה.

מקור המונח “בנייה קלה” מגיע מהמשקל של המבנה עצמו, שהינו קל יותר מאשר מבנה בטון.

הסיבה למשקל הקל של המבנה נעוצה בעובדה שבבנייה קלה משתמשים בפלדה קלה, בלוחות פייבר צמנט מתוחכמים וביסודות קלים יותר, במקום בבטון שמצריך שימוש בברזל כבד (ויקר). לשם ההמחשה: אם במבנה של 10 מ”ר משקל הברזל הוא 2.4 טון, הרי שמשקל הבנייה הקלה הוא בין 500-400 ק”ג!

חשוב להדגיש כי המשקל הקל של המבנה לא בא על חשבון עלויות גבוהות, בידוד ו/או בטיחות, אלא להיפך, הטכנולוגיה המתקדמת שבה משתמשים לצורך הבנייה הקלה מוזילה משמעותית את העלויות, ומאפשרת לקבל מבנה מדויק, יציב ועמיד יותר ובעל בידוד מעולה (מרעש, מחום ומקור).  

 

יתרונות הבנייה הקלה

לבנייה הקלה יש יתרונות רבים על פני בניית הבטון הקונבנציונאלית, הן בהיבט של איכות הבנייה עצמה והן בהיבט של החיסכון בזמן ובכסף, במהלך הבנייה וגם בטווח הארוך.

 

משך הבנייה

משך הבנייה של מבנה בבנייה קלה הוא קצר לאין שיעור מאשר משך הבנייה של מבנה בבנייה קונבנציונאלית, שכן היא אינה דורשת את התהליך הארוך של ההכנה, מיקום הבלוקים, היציקה, הייבוש, החציבה והטיח, כפי שנדרש בבניית בטון. אצלנו בנורט בילדינג אנחנו מתחייבים להגיש ללקוח את המפתחות תוך 170 יום מרגע ‘העלייה לקרקע’, כולל בנייה של יסודות וממ”ד.

מיותר לציין כי ככל שזמן הבנייה קצר יותר, כך החיסכון בעלויות העבודה (והעובדים) גדול יותר, אבל זה לא הכל. מעבר לחיסכון בעלויות הבנייה עצמה, משך הזמן הקצר חוסך ללקוח עלויות נלוות משמעותיות נוספות כגון שכירויות, הלוואות גישור וכדומה. 

 

בידוד

המודעות לתחום הבנייה הקלה עלתה מאוד בשנים האחרונות ורבים מודעים לכך שהיא זולה ומהירה יותר מהבנייה הקונבנציונאלית. אולם, אחת מהשאלות הנפוצות נוגעת לרמת הבידוד של הבנייה הקלה לעומת בניית הבטון.

יכולת הבידוד של הבנייה הקלה גבוהה בהרבה מיכולת הבידוד של בניית הבטון: מבחינת בידוד טמפרטורה ורעש – קיר פייבר צמנט בעובי של 20 ס”מ הוא שווה ערך לקיר בלוקים בעובי של 80 ס”מ.

 

עמידות מפני רעידות אדמה

השם “בנייה קלה” יצר מעין מצג שווא גם מבחינת עמידות המבנה מפני רעידות אדמה, ולמעשה מבנים שנבנו בבנייה קלה הם עמידים יותר מאשר מבנים שנבנו בבטון.

הסיבה לכך היא שבטון הוא חומר פריך שאמנם יכול להידחס מעט, אך נשבר כאשר ישנן תנועות הצידה (לכן גם רואים לא פעם סדקים בקירות). הפלדה לעומת זאת היא חומר גמיש שנוטה לחזור למקומו אחרי תזוזה, ועל כן המבנה כולו עמיד יותר גם מפני תזוזות שנגרמות כתוצאה מרעידות אדמה.

 

עמידות מפני שריפות

לעומת בניית הבטון שעומדת במבחני האש עפ”י התקן הישראלי שמחייב עמידות של 60 דקות, הבנייה הקלה של ‘נורט בילדינג בע”מ’ עומדת במבחני האש עפ”י התקן האמריקאי שמחייב עמידות של 120 דקות!

 

בנייה מדויקת

יתרון משמעותי נוסף שיש לבנייה הקלה על פני הבנייה הקונבנציונאלית הוא הדיוק.

בניגוד לבניית בטון שבה משתמשים בטיח, מה שלא פעם גורם לכך שהקירות אינם ישרים והפינות אינן מדויקות – הקירות בבנייה הקלה נחתכים באמצעות טכנולוגיית לייזר מתקדמת מאוד, מה שמבטיח דיוק עד לרמת המ”מ.

המפעל שלנו הוא מפעל אירופאי ממוחשב שבו אנחנו משתמשים בטכנולוגיה חדשה ומתקדמת מאוד. כל נקודות העיגון מגיעות מובנות מהמפעל כשהן מותאמות /זכר ונקבה’, כך שכל חיבור מגיע בדיוק לנקודה שאליה הוא צריך להגיע. החיבור עצמו מתבצע באמצעות ברגי לחץ ולא ברגים רגילים, מה שדורש חיבורים מדויקים ממש ברמת ‘לגו’, ומבטיח שהקירות יהיו ישרים מאוד. 

מעבר לפן האסתטי חשוב לדעת כי הדיוק של נקודות העיגון משפיע ישירות על הכוח של הקירות: ככל שהחיבורים מדויקים יותר, כך המבנה חזק וישר יותר ללא חריגות ו/או תזוזות.

 

גמישות בהתאם לצרכי הלקוח

הבנייה הקלה מכונה גם “בנייה חכמה” או “בנייה מתקדמת” ולא בכדי.

אחד מההבדלים המהותיים בין הבנייה הקלה לבנייה הקונבנציונאלית הוא התכנון הגמיש, בנייה זו היא ידידותית לסביבה, מתחשבת בקיום, רובו הכמעט מוחלט של החומר הוא ממוחזר / ניתן למחזור וכל גחמה עיצובית שיש לבונה ניצנת לביצוע.

 

כיצד מתבצע תהליך הבנייה הקלה?

תהליך הבנייה הקלה בחברת ‘נורט בילדינג בע”מ’ מעניק ללקוח את המעטפת המלאה לצרכיו, החל מייעוץ משכנתה, דרך העבודה עם האדריכל ועד לקבלת מפתחות לבית מושלם שכולל מטבח, ריצוף וכלים סניטריים ברמת גימור ואיכות מהגבוהות בשוק.

 

לסיכום,

בנייה קלה היא בנייה בטכנולוגיה מתקדמת, שתאפשר לכם לחסוך זמן יקר, עלויות מיותרות ולא פחות חשוב – כאבי ראש ועוגמת נפש.